Upcoming
84% SPEC SCORE
$432
The upcoming HMD Tomcat will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.8-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 4900 mAh battery life, you can stay... Read More
HMD Tomcat Key Features
Display
6.8 inches (720x1480 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
108+2+8 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie
Hardware
Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 SoC
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 4900mAh
charging, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HMD Tomcat Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | FHD+ AMOLED |
| Aspect Ratio | 18.5:9 |
| PPI | 251 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 SoC |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 610 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP |
| Secondary | 2 MP |
| Tertiary | 8 MP |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
Battery
| Battery Capacity | 4900mAh |
| Charging | 33W charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Color Options | green, blue, yellow, pink |
| Water & Dust Resistance | Dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| Bluetooth | 5.2 |
| Positioning | A-GPS, GLONASS , Beidou |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity sensor, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























