Release Date: 25 Jan, 2024
83% SPEC SCORE
$399
The Oppo Reno11 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average 5000 mAh... Read More
Oppo Reno11 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+32+8 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7050 (6 nm)
OS
Android 14
ColorOS 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD, 67W, QC3, 100% in 45 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo Reno11 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108 cm² (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 950 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G68 MC4 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 32 MP, 47mm (telephoto), 0.8µm, PDAF, (1/2.74") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.8µm |
| Tertiary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/480fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.8µm |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD, 67W, QC3, 100% in 45 min (advertised) wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | ColorOS 14 |
Design
| Dimensions | 162.4 x 74.3 x 7.9 mm (6.39 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 182g |
| Color Options | Wave Green, Rock Grey |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE-A (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2599 |
| SAR | 0.97 W/kg (head) W/kg (head) |
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Charger, Warranty Card |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































































