Rumored
85% SPEC SCORE
$808
The vivo X110 Pro will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.82-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Good 5000 mAh... Read More
vivo X110 Pro Key Features
Display
6.82 inches (1260x2800 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9400
OS
Android 14
OriginOS 4
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-ion 5000mAh
Fast Charging, 200W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo X110 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9400 |
| CPU | Arm Immortalis 3.63 GHz |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Arm Immortalis GPU |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (Wide Angle), 1.6µm, Dual Pixel PDAF, (1.0"-type) Aperture size: ƒ/1.8 Focal length: 1.6µm |
| Secondary | 50 MP, 50mm (Telephoto), 0.7µm, 2x optical zoom, (1/2.4") Aperture size: ƒ/1.6 Focal length: 0.7µm |
| Tertiary | 50 MP, 108˚ (Ultra Wide) Aperture size: ƒ/2.0 |
| Features | HDR, Panorama, Dual LED Flash |
| Video Recording | 4320p 2160p @30fps, UHD 1080p @30fps, FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 24mm (Wide Angle), 0.8µm Aperture size: ƒ/2.5 Focal length: 0.8µm |
| Features | Punch Hole, Screen Flash |
| Video Recording | 2160p @30fps, UHD 1080p @30fps, FHD |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 200W Fast Charging, 50W, (Wireless Flash Charge) Wireless Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OriginOS 4 |
Design
| Color Options | Black, Red |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM, Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 79 SA/NSA |
Connectivity
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































































