Rumored
76% SPEC SCORE
$1,060
The Apple iPhone 18 will come with iOS 27, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.1-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4500 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Apple iPhone 18 Key Features
Display
6.1 inches (1179x2556 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
13+13 MP (Dual Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A19 Pro
OS
iOS 27
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 4500mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 18 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches |
| Display Type | OLED Screen |
| PPI | 461 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A19 Pro |
| CPU cores | Hexa-core |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP |
| Secondary | 13 MP |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | iOS 27 |
Design
| Color Options | Black, Blue, White |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























