Rumored
92% SPEC SCORE
$2,143
The Apple iPhone 18 Pro Max will come with iOS 20, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.9-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Good 5000 mAh... Read More
Apple iPhone 18 Pro Max Key Features
Display
6.9 inches (1800x3200 pixels) UHD
165Hz Refresh rate
Camera
200+48+48+12 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A19
OS
iOS 20
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-ion 5000mAh
Fast Charging, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 18 Pro Max Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches |
| Display Type | Color OLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A19 |
| CPU cores | Deca-Core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 200 MP Aperture size: f/1.78 |
| Secondary | 48 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 48 MP, (Telephoto) Aperture size: f/1.78 |
| Quaternary | 12 MP, AF |
| Features | Deep Fusion, Smart HDR 4, Night mode, LiDAR Scanner |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP Aperture size: f/1.9 |
| Video Recording | 2160p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 80W Fast Charging, 25W Wireless Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | iOS 20 |
Design
| Color Options | Black, Blue, White |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Ambient, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


























