Upcoming
Release Date: 19 Mar, 2025
81% SPEC SCORE
$838
The upcoming Tesla Pi Phone will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.73-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Average... Read More
Tesla Pi Phone Key Features
Display
6.73 inches (1080x2448 pixels) FHD
165Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G
OS
Android 13
Tesla UI
Ram & Storage
16GB + 512GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 120W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tesla Pi Phone Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.73 inches |
| Display Type | Color AMOLED |
| Aspect Ratio | 20.4:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | 1800 nits |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 50 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 50 MP, (Macro) with autofocus |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, HDR10+ |
| Video Recording | 4320p @ 24 fps UHD 2160p @ 60 fps UHD 1080p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
| Video Recording | 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 120W Fast Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | Tesla UI |
Design
| Color Options | White and Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | WiFi 6E (802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | v5.3 |
| Positioning | GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v3.1, USB on-the-go, USB Charging |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, E-compass, Gyroscope, Proximity Sensor, Ambient-light Sensor, Ultrasonic Sensors for AirTrigger 6 and Grip Press |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























