Rumored
81% SPEC SCORE
$1,077
The vivo X Flip 2 will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.8-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4800 mAh battery life, you can... Read More
vivo X Flip 2 Key Features
Display
6.8 inches (1080x2520 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Helio G90
OS
Android 14
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4800mAh
wired, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo X Flip 2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 409 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G90 |
| CPU | Adreno (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 12 MP, 16mm, 106 (ultrawide), Dual Pixel PDAF Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
Battery
| Battery Capacity | 4800mAh |
| Charging | 45W wired |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 166.4 x 75.3 x 7.8 mm (6.55 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 188g |
| Color Options | Black and Gold |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!








































































