Upcoming
Release Date: 03 Apr, 2026
92% SPEC SCORE
$1,009
The upcoming vivo X300 Ultra will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.82-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through... Read More
vivo X300 Ultra Key Features
Display
6.82 inches (1440x3168 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
200+200+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5
OS
Android 16
OriginOS 6
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 6600mAh
Wired, 100W, PD, PPS, QC, UFCS
Data Updated on: 10 Apr, 2026
vivo X300 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches, 113 cm² (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| PPI | 510 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| HDR | 2160Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid |
| Protection | Armor Glass, Mohs level 4 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, 35mm (Wide), 0.7µm, PDAF, (1/1.12") Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 200 MP, 85mm (periscope telephoto), 0.56µm, multi-directional PDAF, (1/1.4") Aperture size: f/2.7 Focal length: 0.56µm |
| Tertiary | 50 MP, 14mm, 116˚ (ultrawide), 1.22µm, dual pixel PDAF, (1/1.28") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.22µm |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, 3D LUT import |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60/120fps, (10-bit Log, Dolby Vision HDR) 1080p @30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS, HDR |
Battery
| Battery Capacity | 6600mAh |
| Charging | 100W, PD, PPS, QC, UFCS Wired, reverse wired, reverse wireless, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OriginOS 6 |
Design
| Dimensions | 163 x 76.8 x 8.2 mm (6.42 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 232g |
| Color Options | Black, Silver, Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 34 38 39 40 41 42 43 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 18 20 25 26 28 38 40 48 66 77 78 79 81 83 84 89 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2, DisplayPort |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2547A, V2547DA, V2536A, V2562 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
vivo X300 Ultra Comparisons
Our Latest Blog
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.
Vivo unveils its flagship X300 series in China on October 13. Discover the specs, pricing, and launch details of the Vivo X300 and X300 Pro, featuring MediaTek Dimensity 9500, Zeiss cameras, and OriginOS 6.
Discover the new Vivo X300 in our detailed hands-on review. From its stunning camera system and 1.5K AMOLED display to the advanced AI features and OriginOS 6, find out why this flagship smartphone is generating buzz.
Dive into durability with the Samsung S23 Ultra – our guide explores features, resilience, and answers, 'Is the Samsung S23 Ultra Waterproof?' Ensure your device is ready for any adventure!
Samsung Galaxy S27 Ultra may feature a custom Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro chip built on Samsung’s 2nm process. Check specs, performance upgrades, AI features, and launch details.












































































