Popular
Release Date: 17 Oct, 2025
87% SPEC SCORE
$614
The vivo X300 comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.31-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with Remarkable... Read More
vivo X300 Key Features
Display
6.31 inches (1216x2640 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
200+50+50 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9500
OS
Android 16
OriginOS 6
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 6040mAh
Wired, 90W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo X300 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.31 inches, 98 cm² (~90.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | 2160Hz PWM, HDR10+, HDR Vivid |
| Protection | Reinforced Glass, Mohs level 4 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9500 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Arm (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Arm G1-Ultra |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 200 MP, 23mm (wide), 0.56µm, PDAF, (1/1.4') Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.56µm |
| Secondary | 50 MP, 70mm (periscope telephoto), PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/2.6 |
| Tertiary | 50 MP, 15mm, 119˚ (ultrawide), 0.64µm, AF, (1/2.76") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, 3D LUT import |
| Video Recording | 2160p @30/60/120fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, 4K@120fps HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 20mm (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6040mAh |
| Charging | 90W Wired, 40W wireless, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OriginOS 6 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 150.6 x 71.9 x 8 mm (5.93 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Phantom Black, Mist Blue, Summit Red, Iris Purple, Halo Pink |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 2100 / HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 20 25 26 28 34 38 39 40 41 42 43 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 18 20 25 26 28 34 38 39 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2515, V2509A |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































































