Rumored
89% SPEC SCORE
$1,067
The Motorola Edge 70 Ultra will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Average 5000 mAh... Read More
Motorola Edge 70 Ultra Key Features
Display
6.7 inches () Lower_than_HD
144Hz Refresh rate
Camera
100+50+64 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4
OS
Android 14
Ram & Storage
16GB + 1TB
Battery
5000mAh
, 125W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Motorola Edge 70 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~93.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 444 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | (3 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.8 GHz, Quad core, Cortex A720 + 2 GHz, Tri core, Cortex A520) |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Adreno |
| GPU Core | 750 |
Storage
| Memory | 16GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 100 MP |
| Secondary | 50 MP |
| Tertiary | 64 MP |
| Features | Dual LED Flash, Digital Zoom, Auto Flash, Custom Watermark, Face detection, Filters, Touch to focus |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps 1080p @ 60 fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps, 1080p @ 60 fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 125W |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Water & Dust Resistance | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| Sim Card Types | Dual SIM, GSM+GSM, SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE LTE TD-LTE 2600(band 38) 2300(band 40) 2500(band 41) 1900(band 39) 3500(band 42) FD-LTE 2100(band 1) 1800(band 3) 2600 TD-LTE 2600(band 38) 2300(band 40) 2500(band 41) 1900(band 39) 3500(band 42) FD-LTE 2100(band 1) 1800(band 3) 2600(band 7) 90 |
| 5G bands | 5G FDD N1 N2 N3 N5 N7 N8 N20 N26 N28 TDD N38 N40 N41 N66 N71 N75 N77 N78 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Scanner, Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Motorola Edge 70 Ultra Comparisons
Our Latest Blog
Compare Motorola Edge 70 vs OnePlus 15R in 2025. Explore display, performance, camera, battery, price & find the best mid-range phone for you.
Discover the Motorola Razr 60 Ultra review design, display, performance, camera and battery life. See if this stylish flip phone is worth the price.
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.
Find the best Motorola G45 5G case cover and protect your phone from drop damage, shocks, scratches, etc. Review the features of several case covers and pick the best item.
Motorola Signature sees an unexpected price hike from €1,000 to €1,300 in Finland. Discover the possible reasons behind the increase, market impact, and expert insights.





























































