Release Date: 15 May, 2024
87% SPEC SCORE
$288
The Motorola Edge 50 Fusion comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Good 5000... Read More
Motorola Edge 50 Fusion Key Features
Display
6.7 inches (1080x2400 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+13 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) - International
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
wired, 68W, 50% in 15 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Edge 50 Fusion Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~91.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1600 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 - unconfirmed |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) - International |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - International |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, dual pixel PDAF Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 13 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, AF Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 68W, 50% in 15 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 161.9 x 73.1 x 7.9 mm (6.37 x 2.88 x 0.31 in) |
| Weight | 175g |
| Color Options | Forest Blue, Marshmallow Blue, Hot Pink |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, plastic frame silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 5 7 8 18 19 20 26 28 32 38 40 41 42 71 1 2 3 5 7 8 18 19 20 26 28 32 38 40 41 42 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























































