Release Date: 15 May, 2024
84% SPEC SCORE
$1,065
The Motorola Edge 50 Ultra comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Good 4500... Read More
Motorola Edge 50 Ultra Key Features
Display
6.7 inches (1220x2712 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+64+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
12GB + 512GB
16GB + 512GB
Battery
Li-Po 4500mAh
wired, 125W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Edge 50 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 107.4 cm² (~92.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 446 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 2500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 735 |
Storage
| Memory | 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.2µm, multi-directional PDAF, Laser AF, (1/1.3") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.2µm |
| Secondary | 64 MP, 72mm (periscope telephoto), 0.7µm, PDAF Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.7µm |
| Tertiary | 50 MP, 12mm, 122˚ (ultrawide), 0.64µm, AF Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.64µm Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60/120fps, HDR |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 125W wired, 50W wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 161.1 x 72.4 x 8.6 mm (6.34 x 2.85 x 0.34 in) |
| Weight | 197g |
| Color Options | Forest Grey, Nordic Wood, Peach Fuzz |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame wood back or silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and/or eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 42 43 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 71 75 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 Gen2, DisplayPort 1.4 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































































