Release Date: 04 Mar, 2022
85% SPEC SCORE
$393
The Motorola Edge 30 Pro comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Average 4800 mAh battery life,... Read More
Motorola Edge 30 Pro Key Features
Display
6.7 inches (1080x2400 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+2 MP (Triple Camera)
60 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
OS
Android 12
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4800mAh
wired, 68W, 50% in 15 min, 100% in 35 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Edge 30 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 730 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 8GB + 512GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.55") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 114˚ (ultrawide), 0.64µm, AF, (1/2.76") Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.64µm |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24/30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 60 MP, (wide), 0.61µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.61µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/120fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4800mAh |
| Charging | 68W, 50% in 15 min, 100% in 35 min (advertised) wired, 15W wireless, 5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| Software Updates | Android 13, planned upgrade to Android 14 |
Design
| Dimensions | 163.1 x 76 x 8.8 mm (6.42 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight | 196g |
| Color Options | Cosmos Blue, Stardust White |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame glass back (Gorilla Glass 5) |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 42 43 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (CA) Cat20 2000 150 / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.4 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | XT2201-1 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























































