Rumored
87% SPEC SCORE
$1,154
The vivo X110 Pro Plus will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.82-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Good 4870 mAh... Read More
vivo X110 Pro Plus Key Features
Display
6.82 inches (1440x3200 pixels) UHD
165Hz Refresh rate
Camera
200+50+50+50 MP (Quad Camera)
60 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen3
OS
Android 14
Origin OS 4
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4870mAh
Fast Charging, 200W, (Flash Charge)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo X110 Pro Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 517 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | Adreno 3.3 GHz |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 200 MP, (Wide Angle), AF Aperture size: ƒ/1.8 |
| Secondary | 50 MP, (Telephoto) Aperture size: ƒ/3.5 |
| Tertiary | 50 MP, (Telephoto) Aperture size: ƒ/1.6 |
| Quaternary | 50 MP, (Ultra Wide) Aperture size: ƒ/2.2 |
| Features | HDR, Panorama, Dual LED Flash |
| Video Recording | 4320p 2160p @30fps, UHD 1080p @30fps, FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 60 MP, 24mm (Wide Angle), 0.8µm Aperture size: ƒ/2.5 Focal length: 0.8µm |
| Features | Punch Hole, Screen Flash |
| Video Recording | 2160p @30fps, UHD 1080p @30fps, FHD |
Battery
| Battery Capacity | 4870mAh |
| Charging | 200W, (Flash Charge) Fast Charging, 50W Wireless Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Origin OS 4 |
Design
| Color Options | Black, Red |
| Water & Dust Resistance | Dust/Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM, Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 77 78 79 SA/NSA |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB-C v3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor (in display), Face Unlock, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































































