Popular
Release Date: 02 Jul, 2025
88% SPEC SCORE
$1,680
The vivo X Fold5 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 8.03-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through... Read More
vivo X Fold5 Key Features
Display
8.03 inches (2200x2480 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3
OS
Android 15
Funtouch 15 (International), OriginOS 5 (China)
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 6000mAh
wired, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo X Fold5 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8.03 inches, 206.5 cm² (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| PPI | 413 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | 5280Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 70mm (periscope telephoto), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/2.6 Focal length: 0.8µm |
| Tertiary | 50 MP, 15mm, 119˚ (ultrawide), 0.64µm, PDAF, (1/2.76") Aperture size: f/2.1 Focal length: 0.64µm |
| Features | Color spectrum sensor, Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Dual-LED flash, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, 21mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 80W wired, 40W wireless, Reverse wired, 5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Funtouch 15 (International), OriginOS 5 (China) |
Design
| Dimensions | 159.7 x 142.3 x 4.3 mm (6.29 x 5.60 x 0.17 in) |
| Weight | 217g |
| Color Options | Titanium Gray, Green, White |
| Water & Dust Resistance | Dust protected and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 3m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 34 38 39 40 41 42 43 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 18 20 25 26 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2, Display Port |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2436A, V2429 |
| SAR | 0.86 W/kg (head) W/kg (head) |
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Charger, Warranty Card |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!










































































