Release Date: 26 Sep, 2024
90% SPEC SCORE
$1,370
The vivo X Fold3 Pro comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 8.03-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a All-day 5700 mAh battery life, you can stay... Read More
vivo X Fold3 Pro Key Features
Display
8.03 inches (2200x2480 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+64+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
FuntouchOS 14
Ram & Storage
16GB + 512GB
16GB + 1TB
Battery
Si/C 5700mAh
wired, 100W, 1-100% in 31 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo X Fold3 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8.03 inches, 206.5 cm² (~90.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED, Dolby Vision |
| PPI | 413 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), PDAF, Laser AF, (1/1.3") Aperture size: f/2.4 |
| Secondary | 64 MP, 70mm (periscope telephoto), PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.68 |
| Tertiary | 50 MP, 119˚ (ultrawide), PDAF, (1/2.76") Aperture size: f/2.0 |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Dual-LED flash, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5700mAh |
| Charging | 100W, 1-100% in 31 min (advertised) wired, 50W wireless, Reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | FuntouchOS 14 |
Design
| Dimensions | 160 x 142.4 x 5.2 mm (6.30 x 5.61 x 0.20 in) |
| Weight | 236g |
| Color Options | Celestial Black, Lunar White |
| Water & Dust Resistance | water resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 34 38 39 40 41 42 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 Gen 2 |
Sensors & Features
| Sensors | Dual screen fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
Additional Info
| Models | V2337A |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!








































































