Release Date: 22 Apr, 2022
85% SPEC SCORE
$1,400
The vivo X Fold comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 8.03-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 4600 mAh battery... Read More
vivo X Fold Key Features
Display
8.03 inches (1916x2160 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+12+48 MP (Quad Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
OS
Android 12
OriginOS Ocean
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
4600mAh
wired, 66W, 100% in 37 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
vivo X Fold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8.03 inches, 206.5 cm² (~88% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| PPI | 360 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 730 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, dual pixel PDAF, (1/1.57") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 125mm (periscope telephoto), PDAF Aperture size: f/3.4 |
| Tertiary | 12 MP, 47mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.0 |
| Quaternary | 48 MP, 14mm, 114˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Dual-LED flash, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4600mAh |
| Charging | 66W, 100% in 37 min (advertised) wired, 50W wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | OriginOS Ocean |
Design
| Dimensions | 162 x 144.9 x 6.3 mm (6.38 x 5.70 x 0.25 in) |
| Weight | 311g |
| Color Options | Black, Blue |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 32 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 77 78 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | V2178A |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
vivo X Fold Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.












































































