Release Date: 19 Nov, 2024
82% SPEC SCORE
$949
The Asus ROG Phone 9 FE comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a All-day 5700 mAh... Read More
Asus ROG Phone 9 FE Key Features
Display
6.78 inches (1080x2400 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+5+13 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen3
OS
Android 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5700mAh
Fast Charging, 55W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Asus ROG Phone 9 FE Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~88.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color LTPO AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 386 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | Adreno 3.3 GHz |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), AF |
| Secondary | 5 MP, (Macro) |
| Tertiary | 13 MP, (Ultra Wide) |
| Features | Camera Sensor: Sony IMX890, HDR, Panorama, LED FLash |
| Video Recording | 4320p @ 24 fps, UHD 2160p @ 30 fps, UHD 1080p @ 30 fps, FHD 720p @ 480 fps, HD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps, FHD |
Battery
| Battery Capacity | 5700mAh |
| Charging | 55W Fast Charging, 10W Reverse Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Water & Dust Resistance | Water Resistance (1.5 m upto 30 min), Dust Resistant |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 5G n1 n2 n3 n5 n7 n8 n12 n18 n20 n25 n26 n28 n38 n40 n41 n48 n66 n77 n78 n79 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v1.4 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Face Unlock, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!















































