Release Date: 19 Nov, 2024
88% SPEC SCORE
$1,000
The Asus ROG Phone 9 comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a All-day 5800 mAh battery... Read More
Asus ROG Phone 9 Key Features
Display
6.78 inches (1080x2400 pixels) FHD
185Hz Refresh rate
Camera
50+13+32 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon® 8 Elite
OS
Android 15
ROG UI
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Li-Po 5800mAh
Fast charging, Quick Charge 5.0 and PD Charging
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Asus ROG Phone 9 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~88.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | SAMSUNG Flexible AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 185Hz |
| Brightness | 2,500 nits peak brightness |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon® 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno 4.3GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56”) Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 13 MP, 11mm, 125 (ultrawide), 2 µm, (23.8mm) Aperture size: f/2.4 Focal length: 2 µm |
| Tertiary | 32 MP, 20° ultrawide-angle camera, (12.7mm) |
| Features | LED flash, Sony IMX890, HDR, Panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps, UHD 2160p @30/60/120fps, UHD 1080p @ 30 / 60 fps, FHD 720p @ 480 fps, HD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 1.4µm Focal length: 1.4µm |
| Secondary | 8 MP |
| Features | Panorama, HDR, Flash LED |
| Video Recording | 2160p @120fps, 1080p @ 240 / 120 fps, 720p @ 480 fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5800mAh |
| Charging | Quick Charge 5.0 and PD Charging Fast charging, 10W Reverse charging, 15W Wireless Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, Multi-magnet dual stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ROG UI |
Design
| Dimensions | 163.8 x 77 x 8.9 mm (6.45 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | 227g |
| Color Options | Storm White, Phantom Black |
| Water & Dust Resistance | Water Resistance (1.5 m upto 30 min), Dust Resistant |
| Build | Corning® Gorilla® Glass Victus™2, aluminum frame NTSC color gamut coverage |
| Sim Card Types | Dual Sim, Nano SIM+Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / WCDMA |
| 4G bands | LTE LTE B1 B2 B3 B4 B5 B7 B8 B12 B17 B18 B19 B20 B25 B26 B28 B32 B66 B34 B38 B39 B40 B41 B42 B43 B48 |
| 5G bands | 5G n1 n2 n3 n5 n7 n8 n12 n18 n20 n25 n26 n28 n38 n40 n41 n48 n66 n77 n78 n79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE-A (7CA) Cat20 1400 150 / 5G |
Connectivity
| WLAN | WiFi 7 802.11 be/ax/ac/a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.5, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C (side) |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Gyro, Proximity sensor, Compass, Face recognition, E-compass, Gyroscope, Ambient-light sensor, AirTrigger |
Additional Info
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Charger, Mobile Cover, Warranty Card |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




















































