Upcoming
Release Date: 26 Oct, 2024
81% SPEC SCORE
$2,028
The upcoming Samsung Galaxy Z Fold 6 Slim will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 8.2-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday... Read More
Samsung Galaxy Z Fold 6 Slim Key Features
Display
8.2 inches (1812x2176 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+10+12 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen3
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4400mAh
Fast Charging, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy Z Fold 6 Slim Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8.2 inches (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color Dynamic AMOLED 2X |
| Aspect Ratio | 23.1:9 |
| PPI | 345 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 10 MP, (Telephoto |
| Tertiary | 12 MP, (Ultra Wide), AF |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4400mAh |
| Charging | 45W Fast Charging, Wireless Charging, 4.5W Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Color Options | Black, Blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, Galileo, Glonass, BeiDou |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, barometer, gyro, geomagnetic, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!















































