Popular
Release Date: 25 Jul, 2025
87% SPEC SCORE
$1,699
The Samsung Galaxy Z Fold7 comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 8-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4400 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Samsung Galaxy Z Fold7 Key Features
Display
8 inches (1968x2184 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+10+12 MP (Triple Camera)
10 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite
OS
Android 16
One UI 8
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 4400mAh
wired, QC2.0, 25W, 50% in 30 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy Z Fold7 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8 inches, 204.2 cm² (~90% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| PPI | 368 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2600 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 830 |
| GPU Core | (1200 MHz) |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 12GB + 1TB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, 24mm (wide), 0.6µm, multi-directional PDAF, (1/1.3") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.6µm |
| Secondary | 10 MP, 67mm (telephoto), 1.0µm, PDAF Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 12 MP, 120˚ (ultrawide), 1.4µm, dual pixel PDAF Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.4µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @60fps 1080p @60/120/240fps, gyro-EIS 10-bit HDR, HDR10+ |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10 MP, 18mm (ultrawide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4400mAh |
| Charging | QC2.0, 25W, 50% in 30 min wired, 15W wireless, 4.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | One UI 8 |
| Software Updates | up to 7 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 158.4 x 143.2 x 4.2 mm (6.24 x 5.64 x 0.17 in) |
| Weight | 215g |
| Color Options | Blue Shadow, Silver Shadow, Jet Black, Mint |
| Water & Dust Resistance | Dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | plastic front (unfolded), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 38 40 41 66 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | SM-F966B, SM-F966B/DS, SM-F966U, SM-F966U1 |
| SAR | 1.24 W/kg (head) W/kg (head) |
| In Box Contents | USB-C to USB-C Cable, Warranty Card |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!















































