Release Date: 11 Aug, 2023
82% SPEC SCORE
$999
The Samsung Galaxy Z Flip5 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 3700 mAh battery life, you... Read More
Samsung Galaxy Z Flip5 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
12+12 MP (Dual Camera)
10 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
OS
Android 13
One UI 5.1.1
Ram & Storage
8GB + 256GB
8GB + 512GB
Battery
Li-Po 3700mAh
wired, 25W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy Z Flip5 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 102 cm² (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X |
| PPI | 425 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1750 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.36 GHz Cortex-X3 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 12 MP, 24mm (wide), 1.8µm, Dual Pixel PDAF, (1/1.76") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.8µm |
| Secondary | 12 MP, 123˚ (ultrawide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @60/240fps 720p @960fps HDR10+ |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10 MP, 23mm (wide), 1.22µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3700mAh |
| Charging | 25W , 50% in 30 min (advertised) wired, 15W wireless, 4.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | One UI 5.1.1 |
Design
| Dimensions | 165.1 x 71.9 x 6.9 mm (6.50 x 2.83 x 0.27 in) |
| Weight | 187g |
| Color Options | Mint, Graphite, Cream, Lavender, Gray, Blue, Green, Yellow |
| Water & Dust Resistance | water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Plastic front (unfolded), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA 2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | SM-F731B, SM-F731B/DS, SM-F731U, SM-F731U1, SM-F731W, SM-F731N |
| SAR | 1.17 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!












































