Release Date: 24 Jul, 2024
83% SPEC SCORE
$1,975
The Samsung Galaxy Z Fold6 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 7.6-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 4400 mAh battery life, you... Read More
Samsung Galaxy Z Fold6 Key Features
Display
7.6 inches (1856x2160 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+10+12 MP (Triple Camera)
4 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
One UI 6.1.1
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 4400mAh
wired, 25W, QC2.0, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy Z Fold6 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.6 inches, 185.2 cm² (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| PPI | 374 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2600 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 12GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, dual pixel PDAF Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 10 MP, 66mm (telephoto), 1.0µm, PDAF Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 12 MP, 123˚, 12mm (ultrawide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @60fps 1080p @60/120/240fps, (gyro-EIS) 720p @960fps, (gyro-EIS) HDR10+ |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 4 MP, 26mm (wide), 2.0µm Aperture size: f/1.8 Focal length: 2.0µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4400mAh |
| Charging | 25W , QC2.0, 50% in 30 min (advertised) wired, 15W wireless, 4.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | One UI 6.1.1 |
Design
| Dimensions | 153.5 x 132.6 x 5.6 mm (6.04 x 5.22 x 0.22 in) |
| Weight | 239g |
| Color Options | Navy, Silver Shadow, Pink, Black, White |
| Water & Dust Resistance | water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | plastic front (unfolded), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Up to two Nano-SIM and multi eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 38 40 41 66 75 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | SM-F956B, SM-F956B/DS, SM-F956U, SM-F956U1, SM-F956N, SM-F956W, SM-F9560 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































