Rumored
92% SPEC SCORE
$2,427
The Samsung Galaxy Z Fold8 will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 7.8-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Average 4800 mAh... Read More
Samsung Galaxy Z Fold8 Key Features
Display
7.8 inches (1812x2176 pixels) UHD
144Hz Refresh rate
Camera
200+32+12 MP (Triple Camera)
4 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite
OS
Android 16
Ram & Storage
12GB + 512GB
Battery
4800mAh
wired, 25W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy Z Fold8 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.8 inches |
| Aspect Ratio | 23.1:9 |
| PPI | 373 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Adreno (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP |
| Secondary | 32 MP |
| Tertiary | 12 MP |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @60fps 1080p @60/240fps 720p @960fps gyro-EIS HDR10+ |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 4 MP, 26mm (wide), 2.0µm Aperture size: f/1.8 Focal length: 2.0µm |
| Video Recording | 4320p @24fps, 2160p @60fps, 1080p @60/240fps, 720p @960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
Battery
| Battery Capacity | 4800mAh |
| Charging | 25W, 50% in 30 min (advertised) wired |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
Design
| Weight | 253g |
| Color Options | Icy Blue, Phantom Black, Cream, Gray, Blue |
| Build | plastic front (unfolded), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), barometer, proximity, gyro, accelerometer, compass, Samsung Pay (Visa, MasterCard certified), Bixby natural language commands and dictation, Ultra Wideband (UWB) support, Samsung DeX (desktop experience support) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































