Release Date: 25 Aug, 2022
86% SPEC SCORE
$328
The Samsung Galaxy Z Flip4 comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 3700 mAh battery... Read More
Samsung Galaxy Z Flip4 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
12+12 MP (Dual Camera)
10 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
OS
Android 12
One UI 5.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 3700mAh
wired, 25W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy Z Flip4 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 101.5 cm² (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X |
| PPI | 426 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 730 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 12 MP, 24mm (wide), 1.8µm, Dual Pixel PDAF, (1/1.76") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.8µm |
| Secondary | 12 MP, 123˚ (ultrawide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @60/240fps 720p @960fps HDR10+ |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10 MP, 26mm (wide), 1.22µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3700mAh |
| Charging | 25W, 50% in 30 min (advertised) wired, 15W wireless, 4.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | One UI 5.1 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 165.2 x 71.9 x 6.9 mm (6.50 x 2.83 x 0.27 in) |
| Weight | 187g |
| Color Options | Bora Purple, Graphite, Pink Gold, Blue, Yellow, White, Navy, Khaki, Red |
| Water & Dust Resistance | water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Plastic front (unfolded), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus+) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 38 40 41 66 75 77 78 SA/NSA/Sub6 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA / LTE (6CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | SM-F721B, SM-F721B/DS, SM-F721N, SM-F721U, SM-F721U1, SM-F721W, SM-F7210 |
| SAR | 1.02 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!












































