Rumored
79% SPEC SCORE
$1,401
The Samsung Galaxy Z Flip8 will come with Android 17, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Decent 5000 mAh... Read More
Samsung Galaxy Z Flip8 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2640 pixels) UHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+12 MP (Dual Camera)
10 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8350 Snapdragon 8 Gen 4
OS
Android 17
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
5000mAh
Fast Charging, 35W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy Z Flip8 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches |
| Display Type | Color AMOLED |
| PPI | 426 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8350 Snapdragon 8 Gen 4 |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 790 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 12 MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10 MP |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 35W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 17 |
Design
| Weight | 183g |
| Color Options | Phantom Black, Green Lavender, Cream, White, Pink, Gray |
| Build | Plastic front, aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 18 19 20 25 26 28 30 38 39 40 41 46 48 66 71 |
| 5G bands | 2 5 25 41 66 71 260 261 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | Yes, A2DP, LE |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































