Rumored
85% SPEC SCORE
$1,316
The nubia Z60 Fold will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 7.3-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
nubia Z60 Fold Key Features
Display
7.3 inches (1916x2160 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12+48 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen3
OS
Android 13
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 100W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
nubia Z60 Fold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.3 inches (~89.45% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 4:3.55 |
| PPI | 360 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | Adreno 3.3 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 12 MP, (Telephoto) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 48 MP, (Ultra Wide) with autofocus Aperture size: f/2.2 |
| Features | High Pixel, Night Scene, Portrait, Professional, Panorama, Dynamic Photo, Slow Motion, Time-lapse Photography, Smart Vision, Super Moon, Ultra HD Document |
| Video Recording | 4320 2160 1080p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.4 |
| Secondary | 16 MP |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 100W Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 162 x 144.9 x 6.3 mm (6.38 x 5.70 x 0.25 in) |
| Color Options | Fluid Silver, Razor Green |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C, USB on-the-go, USB Charging |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Gyro, Proximity, Electronic Compass, Laser Focus Sensor, Air Pressure Sensor, Hall Sensor |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




































