Rumored
Release Date: 10 Oct, 2024
75% SPEC SCORE
$1,239
The Samsung Galaxy W25 Flip will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4000 mAh battery life,... Read More
Samsung Galaxy W25 Flip Key Features
Display
6.7 inches (1080x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12 MP (Dual Camera)
10 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen3
OS
Android 14
OneUi 6
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-ion 4000mAh
Fast Charging, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy W25 Flip Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color Dynamic AMOLED 2x |
| PPI | 426 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 12 MP, AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR, Panorama, 10x Digital Zoom |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 25W Fast Charging, 15W Wireless Charging, 4.5W Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OneUi 6 |
Design
| Dimensions | 165.1 x 71.9 x 6.9 mm (6.50 x 2.83 x 0.27 in) |
| Weight | 187g |
| Color Options | Mint, Silver Shadow, Yellow, Blue |
| Sim Card Types | Single Sim, GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Geomagnetic, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























