Upcoming
83% SPEC SCORE
$1,915
The upcoming Samsung Galaxy W25 will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 7.6-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a... Read More
Samsung Galaxy W25 Key Features
Display
7.6 inches (1812x2176 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12+12 MP (Triple Camera)
4 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4400mAh
wired, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy W25 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.6 inches (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X |
| PPI | 373 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP Aperture size: f/1.8, 23mm (wide) |
| Secondary | 12 MP Aperture size: f/2.4, (telephoto) |
| Tertiary | 12 MP Aperture size: f/2.2, 123, 12mm (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 4 MP Aperture size: f/1.8, 26mm (wide) |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4400mAh |
| Charging | 25W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 154.9 x 129.9 x 6.1 mm (6.10 x 5.11 x 0.24 in) |
| Weight | 253g |
| Water & Dust Resistance | water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | plastic front (unfolded), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


























