Release Date: 27 Aug, 2021
86% SPEC SCORE
$409
The Samsung Galaxy Z Fold3 5G comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 7.6-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 4400 mAh battery life, you can stay... Read More
Samsung Galaxy Z Fold3 5G Key Features
Display
7.6 inches (1768x2208 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
12+12+12 MP (Triple Camera)
4 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
OS
Android 11
One UI 6.1
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 4400mAh
wired, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy Z Fold3 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.6 inches, 179.9 cm² (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X |
| PPI | 374 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 660 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1.8µm, dual pixel PDAF, (1/1.76") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.8µm |
| Secondary | 12 MP, 52mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/3.6") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 12 MP, 123˚, 12mm (ultrawide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @60fps 1080p @60/240fps (gyro-EIS) 720p @960fps (gyro-EIS) HDR10+ |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 4 MP, 2.0µm Aperture size: f/1.8 Focal length: 2.0µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4400mAh |
| Charging | 25W wired, 11W wireless, 4.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | One UI 6.1 |
Design
| Dimensions | 158.2 x 128.1 x 6.4 mm (6.23 x 5.04 x 0.25 in) |
| Weight | 271g |
| Color Options | Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Green, Thom Browne Edition, Wooyoungmi Edition |
| Water & Dust Resistance | water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | plastic front (unfolded), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 46 48 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 18 19 20 25 26 28 29 30 38 39 40 41 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA/Sub6 2 5 25 41 66 71 78 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (7CA) Cat20 2000 200 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | SM-F926B, SM-F926B/DS, SM-F926U, SM-F926U1, SM-F926W, SM-F9260, SM-F926N |
| SAR | 0.73 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































