Upcoming
Release Date: 26 Aug, 2024
72% SPEC SCORE
$1,196
The upcoming Google Pixel Flip will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good... Read More
Google Pixel Flip Key Features
Display
6.7 inches (1080x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+12 MP (Dual Camera)
10 MP Selfie 8K Video
Hardware
Google Tensor G2
OS
Android 14
OneUi 5.1.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4000mAh
wired, 15W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Google Pixel Flip Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2x |
| PPI | 426 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus Plus |
Performance
| Processor (SoC) | Google Tensor G2 |
| CPU | Mali 2.85 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G710 MP7 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 48 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.0 |
| Secondary | 12 MP, 120˚ (ultrawide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4320p 2160p 1080p |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 2160p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 15W wired, 4.5W reverse wired |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OneUi 5.1.1 |
Design
| Color Options | Black, White |
| Sim Card Types | Single Sim, GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, Galileo, Glonass, BeiDou |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!























