Popular
Release Date: 28 Aug, 2025
82% SPEC SCORE
$799
The Google Pixel 10 comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.3-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4970 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Google Pixel 10 Key Features
Display
6.3 inches (1080x2424 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+10.8+13 MP (Triple Camera)
10.5 MP Selfie 4K Video
Hardware
Google Tensor G5
OS
Android 16
Ram & Storage
12GB + 128GB
12GB + 256GB
Battery
Li-ion 4970mAh
Wired, 30W, PD3.0, PPS, 55% in 30 minutes
Data Updated on: 01 May, 2026
Google Pixel 10 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.3 inches, 94.7 cm² (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 422 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Google Tensor G5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | PowerVR (1x3.78 GHz Cortex-X4 & 5x3.05 GHz Cortex-A725 & 2x2.25 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR DXT-48-1536 |
Storage
| Memory | 12GB + 128GB, 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 25mm (wide), 0.8µm, dual pixel PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 10.8 MP, 112mm (telephoto), dual pixel PDAF, (1/3.2") Aperture size: f/3.1 |
| Tertiary | 13 MP, 120˚ (ultrawide), PDAF, (1/3.1") |
| Features | Single-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @24/30/60/120/240fps gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10.5 MP, 95˚, 20mm (ultrawide), 1.22µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.22µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4970mAh |
| Charging | 30W, PD3.0, PPS, 55% in 30 minutes Wired, 15W wireless (magnetic), reverse wireless, Bypass chargin |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| Software Updates | up to 7 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 152 x 72 x 8.6 mm (5.98 x 2.83 x 0.34 in) |
| Weight | 204g |
| Color Options | Indigo, Frost, Obsidian, Lemongrass |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 38 39 40 41 42 48 66 71 75 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 30 38 40 41 66 71 75 76 77 78 79 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | GK2MP, GLBW0, GL066 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Google Pixel 10 Comparisons
Our Latest Blog
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.





























