Popular
Release Date: 28 Aug, 2025
89% SPEC SCORE
$1,199
The Google Pixel 10 Pro XL comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.8-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a All-day 5200 mAh... Read More
Google Pixel 10 Pro XL Key Features
Display
6.8 inches (1344x2992 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+48+48 MP (Triple Camera)
42 MP Selfie 8K Video
Hardware
Google Tensor G5
OS
Android 16
Ram & Storage
16GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Li-ion 5200mAh
Wired, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Google Pixel 10 Pro XL Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 109.7 cm² (~88% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 486 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3300 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 4 |
Performance
| Processor (SoC) | Google Tensor G5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | PowerVR (1x3.78 GHz Cortex-X4 & 5x3.05 GHz Cortex-A725 & 2x2.25 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR DXT-48-1536 |
Storage
| Memory | 16GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), 1.2µm, dual pixel PDAF, (1/1.31") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.2µm |
| Secondary | 48 MP, 113mm (periscope telephoto), dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/2.8 |
| Tertiary | 48 MP, 123˚ (ultrawide), dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/1.7 |
| Features | Multi-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Video Recording | 4320p @30fps, (via cloud-based upscaling) 2160p @24/30/60fps 1080p @24/30/60/120/240fps gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 42 MP, 17mm (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 45W Wired, 25W Wireless (magnetic), reverse wireless, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| Software Updates | up to 7 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (6.41 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 232g |
| Color Options | Moonstone, Jade, Porcelain, Obsidian |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM, eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time; USA) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 21 25 26 29 30 32 38 39 40 41 42 48 66 71 75 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 30 38 40 46 71 75 76 77 78 79 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 66 70 71 77 258 260 261 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, thermometer (skin temperature) |
Additional Info
| Models | G45RY, GUL82, GYPW4 |
| SAR | 0.99 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
























