Release Date: 13 Jul, 2022
88% SPEC SCORE
$768
The Asus ROG Phone 6 Pro comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through your day... Read More
Asus ROG Phone 6 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1080x2448 pixels) FHD
165Hz Refresh rate
Camera
50+13+5 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
OS
Android 12
Ram & Storage
18GB + 512GB
Battery
Li-Po 6000mAh
wired, PD3.0, 65W, QC5, 100% in 42 min (advertised)
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Asus ROG Phone 6 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.5 cm² (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 730 |
Storage
| Memory | 18GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1, NTFS support for external storage |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 13 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 5 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30/60/120fps 1080p @30/60/120/240fps 720p @480fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 28mm (wide) |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | PD3.0, 65W, QC5, 100% in 42 min (advertised) wired, 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (2 amplifiers) |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 173 x 77 x 10.3 mm (6.81 x 3.03 x 0.41 in) |
| Weight | 239g |
| Color Options | Storm White |
| Water & Dust Resistance | water resistant |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame glass back (Gorilla Glass 3) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 43 48 66 71 1 2 3 4 5 7 8 18 19 26 28 34 38 39 40 41 42 48 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 13 18 20 25 26 28 38 40 41 48 66 71 77 78 79 SA/NSA/Sub6 1 3 5 8 28 41 77 78 79 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (6CA) Cat20 2024 210 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 (side), USB Type-C 2.0 (bottom), accessory connector |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | AI2201_D |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Asus ROG Phone 6 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Looking for a flip phone on a budget? Check out this post for the best 6 flip smartphones under 50000 that you would love to have for sure. Read on
Compare the performance and features of Asus Zenbook 14 OLED (UM3402) vs Apple MacBook Air (M2, 2022). Explore the ultimate showdown between these cutting-edge laptops for your next tech upgrade.
Vivo unveils its flagship X300 series in China on October 13. Discover the specs, pricing, and launch details of the Vivo X300 and X300 Pro, featuring MediaTek Dimensity 9500, Zeiss cameras, and OriginOS 6.
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.
Compare OriginOS 6 vs ColorOS 16 side by side! Discover which Android 16 skin offers better design, AI, performance, and features in 2025.
















































