87% SPEC SCORE
$889
The Asus ROG Phone 7 Ultimate comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through... Read More
Asus ROG Phone 7 Ultimate Key Features
Display
6.78 inches (1080x2448 pixels) FHD
165Hz Refresh rate
Camera
50+13+5 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
16GB + 512GB
Battery
Li-Po 6000mAh
wired, PD3.0, 65W, QC5, 100% in 42 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Asus ROG Phone 7 Ultimate Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.5 cm² (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | 1500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Cortex-X3 & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0, NTFS support for external storage |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 13 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 5 MP, (macro) Aperture size: f/2.0 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps 720p @480fps gyro-EIS, HDR10+ |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 29mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.7µm |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | PD3.0, 65W, QC5, 100% in 42 min (advertised) wired, 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (2 amplifiers) |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 173 x 77 x 10.3 mm (6.81 x 3.03 x 0.41 in) |
| Weight | 239g |
| Color Options | Storm White |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame glass back (Gorilla Glass 3) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 32 34 38 39 40 41 42 43 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 18 20 25 26 28 38 40 41 48 66 77 78 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (Up to 7CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS , BDS , GALILEO , QZSS , NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 (side), DisplayPort 1.4; USB Type-C 2.0 (bottom), accessory connector |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Asus ROG Phone 7 Ultimate Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.






















































