Release Date: 19 Nov, 2024
90% SPEC SCORE
$1,376
The Asus ROG Phone 9 Pro comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Extended... Read More
Asus ROG Phone 9 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1080x2400 pixels) FHD
185Hz Refresh rate
Camera
50+32+13 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Elite
OS
Android 15
ROG UI
Ram & Storage
16GB + 512GB
24GB + 1TB
Battery
Li-Po 5800mAh
Fast Charging, PD3.0, 65W, 100% in 46 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Asus ROG Phone 9 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~88.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 185Hz |
| Brightness | 2500 nits (peak) |
| HDR | HDR10 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB, 24GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (Wide Angle), 1.0µm, PDAF, (1/1.56) Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 32 MP, (Telephoto), 0.7µm, PDAF, (1/3.2") Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.7µm |
| Tertiary | 13 MP, (Ultra Wide), 13mm, AF, (120) Aperture size: f/2.2 Focal length: 13mm |
| Features | HDR, panorama, LED flash |
| Video Recording | 2160p @24/30 fps 1080p @30 fps 720p @480 fps 4320p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.7µm |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5800mAh |
| Charging | PD3.0, 65W, 100% in 46 min (advertised) Fast Charging, 15W Wireless Charging, 10W Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ROG UI |
Design
| Dimensions | 163.8 x 76.8 x 8.9 mm (6.45 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 227g |
| Color Options | Storm White, Phantom Black |
| Water & Dust Resistance | Dust/Water Resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Gorilla Glass Victus 2, aluminum frame Gorilla Glass |
| Sim Card Types | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 32 34 38 39 40 41 42 43 48 66 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 29 30 32 34 38 39 40 41 42 43 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 18 20 25 26 28 38 40 41 48 66 77 78 79 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALIEO, BEIDOU, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C 1.4 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Fingerprint (under display, optical) |
Additional Info
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Charger, Mobile Cover, AeroActive Cooler X Pro |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Asus ROG Phone 9 Pro Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.






















































