Rumored
77% SPEC SCORE
$1,077
The Realme Flip will come with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 5000 mAh battery life,... Read More
Realme Flip Key Features
Display
6.67 inches (1768x2208 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 888
OS
Android 11
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 30W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme Flip Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| PPI | 403 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | Adreno (1x3.09 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 660 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 27mm (wide) Aperture size: f/1.7 |
| Secondary | 8 MP, 107 (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 24mm (wide) Aperture size: f/2.0 |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 30W Fast Charging, Reverse charging, Wireless charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, Dolby Atmos sound |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
Design
| Color Options | Astral Black, Moonlit Purple |
| Build | Plastic front, aluminum frame aluminum back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


























