Release Date: 23 Nov, 2023
84% SPEC SCORE
$749
The nubia Red Magic 9 Pro comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.8-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with... Read More
nubia Red Magic 9 Pro Key Features
Display
6.8 inches (1116x2480 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
Redmagic OS 9
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
6500mAh
wired, PD3.0, 80W, 100% in 35 min (advertised)
Data Updated on: 10 Apr, 2026
nubia Red Magic 9 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 111.6 cm² (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 400 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1600 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.57") Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, (ultrawide), 0.64µm, (1/2.76") Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.64µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | PD3.0, 80W, 100% in 35 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Redmagic OS 9 |
Design
| Dimensions | 164 x 76.4 x 8.9 mm (6.46 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 229g |
| Color Options | Sleet (Black), Snowfall (Silver), Cyclone (Transparent Black) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 42 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 Gen 2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | NX769J |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
nubia Red Magic 9 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Discover the revolutionary HONOR Magic Vs2, reshaping the future of foldable phones. Experience cutting-edge technology, seamless design, and unparalleled innovation. Your future unfolds with HONOR Magic Vs2.
Discover 10 secret Pixel 10 Pro features like Magic Eraser, Live Translate, and Extreme Battery Saver that make your phone smarter, faster, and more fun.
Samsung One UI 9, based on Android 17, is expected to bring a major Samsung Internet browser overhaul, new Compact Mode, Ask AI integration, Now Nudge feature, UI refinements, and performance upgrades.
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.
The iPhone 18 Pro & Pro Max, launching in September 2026, will feature the A20 Pro chip, under-display Face ID, upgraded cameras, and 120Hz OLED displays. Prices range from ₹1.35L to $1,199.

















































