Popular
Discontinue
Release Date: 13 Sep, 2024
80% SPEC SCORE
$1,199
The Apple iPhone 16 Pro Max comes with a powerful iOS 18, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.9-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4685 mAh battery life, you can stay... Read More
Apple iPhone 16 Pro Max Key Features
Display
6.9 inches (1320x2868 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+48+12 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A18 Pro
OS
iOS 18
Ram & Storage
8GB + 256GB
8GB + 512GB
Battery
Li-Ion 4685mAh
wired, PD2.0, 40W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 16 Pro Max Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 115.6 cm² (~91.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Retina XDR OLED Screen |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (typ) |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Ceramic Shield front |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A18 Pro |
| CPU | (2x4.05 GHz + 4x2.42 GHz) |
| CPU cores | Hexa Core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (6-core graphics) |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 8GB + 512GB, 8GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 24mm (wide), 1.22µm, dual pixel PDAF, (1/1.28") Aperture size: f/1.78 Focal length: 1.22µm |
| Secondary | 48 MP, 13mm (ultrawide), 0.7µm, PDAF Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Tertiary | 12 MP, 120mm (periscope telephoto), 1.12µm, dual pixel PDAF, (1/3.06") Aperture size: f/2.8 Focal length: 1.12µm |
| Features | Panorama, Night Mode, Deep Fusion, Smart HDR 5, Portrait Lighting with six effects, Burst Mode, Photo Geotagging |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps 1080p @25/30/60fps 720p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 23mm (wide) Aperture size: f/1.9 |
| Features | Retina Flash, Photonic Engine, Deep Fusion, Smart HDR 5, Portrait Lighting with six effects, Night mode |
| Video Recording | 2160p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4685mAh |
| Charging | PD2.0, 40W , 50% in 30 min (advertised) wired, 25W wireless (MagSafe), 15W wireless (Qi2), 4.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 18 |
Design
| Dimensions | 163 x 77.6 x 8.3 mm (6.42 x 3.06 x 0.33 in) |
| Weight | 227g |
| Color Options | Black Titanium, White Titanium, Natural Titanium, Desert Titanium |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM - International |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA / LTE / 5G / EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 Gen 2, DisplayPort |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A3296, A3084, A3295, A3297 |
| SAR | 1.01 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!







































