Popular
Release Date: 13 Sep, 2024
78% SPEC SCORE
$899
The Apple iPhone 16 Plus comes with the latest iOS 18, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 4674 mAh battery life, you can stay powered throughout... Read More
Apple iPhone 16 Plus Key Features
Display
6.7 inches (1290x2796 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
48+12 MP (Dual Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A18
OS
iOS 18
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 4674mAh
Wired, PD2.0, 25W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 16 Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~88% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Retina XDR OLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 2000 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A18 |
| CPU | (2x4.04 GHz + 4x2.20 GHz) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (5-core graphics) |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 48 MP, 26 mm, 1.0µm, dual pixel PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 12 MP, 13 mm, (ultrawide), 0.7µm, dual pixel PDAF Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | Camera Control, Sapphire crystal lens cover, Photonic Engine, Deep Fusion, Smart HDR 5, Night mode, Panorama |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps UHD 1080p @25/30/60/120/240fps 720p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 23mm (wide), 1/3.6" Aperture size: f/1.9 Focal length: 1/3.6" |
| Features | Autofocus with Focus Pixels, Retina Flash, Photonic Engine, Deep Fusion, Smart HDR 5, Portrait Lighting with six effects, Night mode |
| Video Recording | 2160p @60fps, 1080p @60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4674mAh |
| Charging | PD2.0, 25W, 50% in 30 min (advertised) Wired, 25W wireless (MagSafe), 15W wireless (Qi2), 4.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | iOS 18 |
Design
| Dimensions | 160.9 x 77.8 x 7.8 mm (6.33 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Black, White, Pink, Teal, Ultramarine |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM - International |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA / LTE / 5G / EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0, DisplayPort |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, barometer, gyro, proximity, barometer |
Additional Info
| Models | A3290, A3082, A3289, A3291, iPhone17,4 |
| SAR | 1.13 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





































