Rumored
Release Date: 07 Sep, 2025
87% SPEC SCORE
$1,676
The Apple iPhone 16 Ultra will come with the latest iOS 18, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.9-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Good 4400... Read More
Apple iPhone 16 Ultra Key Features
Display
6.9 inches (1800x3200 pixels) UHD
144Hz Refresh rate
Camera
200+12+12 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple Bionic A17
OS
iOS 18
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 4400mAh
Fast Charging, 50W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 16 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches (~86.24% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 2200 nits peak |
Performance
| Processor (SoC) | Apple Bionic A17 |
| CPU | Apple |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Apple GPU |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 200 MP Aperture size: f/1.78 |
| Secondary | 12 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 12 MP, (Telephoto, AF Aperture size: f/1.78 |
| Features | Deep Fusion, Smart HDR 4, Night mode, LiDAR Scanner, Apple ProRAW, Burst mode |
| Video Recording | 2160p @ 30/60 fps UHD 1080p @ 60 fps FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, with Retina Flash Aperture size: f/1.9 |
| Video Recording | 2160p |
Battery
| Battery Capacity | 4400mAh |
| Charging | 50W Fast Charging, 25W Wireless Charging |
Software & OS
| Operating System | iOS 18 |
Design
| Color Options | Black Titanium, White Titanium, Blue Titanium, Natural Titanium |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, Galileo, QZSS and BeiDou |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C, USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, LiDAR Scanner, Barometer, Three‑axis gyro, Accelerometer, Proximity sensor, Ambient light sensor |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


































