Popular
Release Date: 13 Sep, 2024
76% SPEC SCORE
$799
The Apple iPhone 16 comes with the latest iOS 18, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.1-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 3561 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Apple iPhone 16 Key Features
Display
6.1 inches (1179x2556 pixels) FHD
Camera
48+12 MP (Dual Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A18
OS
iOS 18
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 3561mAh
wired, PD2.0, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Apple iPhone 16 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches, 91.7 cm² (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Retina XDR OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Brightness | 1000 nits (typ) |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Ceramic Shield glass (2024 gen) |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A18 |
| CPU | (2x4.04 GHz + 4x2.20 GHz) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (5-core graphics) |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (wide), 1.0µm, dual pixel PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 12 MP, 13 mm, (ultrawide), 0.7µm, dual pixel PDAF Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | Sapphire crystal lens cover, True Tone flash, Deep Fusion, Photonic Engine, Smart HDR 5, Night mode, Portrait Lighting with six effects |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps 1080p @25/30/60/120/240fps 720p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 23mm (wide) Aperture size: f/1.9 |
| Features | Retina Flash, Retina Flash, Deep Fusion, Smart HDR 5, Portrait Lighting with six effects, Night mode |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps, 1080p @25/30/60/120fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3561mAh |
| Charging | PD2.0, 50% in 30 min (advertised) wired, 25W wireless (MagSafe), 15W wireless (Qi2), 4.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 18 |
Design
| Dimensions | 147.6 x 71.6 x 7.8 mm (5.81 x 2.82 x 0.31 in) |
| Weight | 170g |
| Color Options | Black, White, Pink, Teal, Ultramarine |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM - International |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 48 53 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 48 53 66 71 1 2 3 4 5 7 8 11 12 13 14 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 48 53 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 30 38 40 41 48 53 66 70 75 76 77 78 79 SA/NSA/Sub6 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 53 66 70 71 75 76 77 78 79 258 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 53 66 70 71 75 76 77 78 79 SA/NSA/Sub6 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 30 38 40 41 48 66 70 75 76 77 78 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G / EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0, DisplayPort |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A3287, A3081, A3286, A3288, iPhone17,3 |
| SAR | 1.08 W/kg (head) W/kg (head) |
| In Box Contents | USB-C to USB-C Cable, Warranty Card |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Apple iPhone 16 Comparisons
Our Latest Blog
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.









































