85% SPEC SCORE
$1,399
The Asus ROG Phone 7 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through... Read More
Asus ROG Phone 7 Key Features
Display
6.78 inches (1080x2448 pixels) FHD
165Hz Refresh rate
Camera
50+13+5 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Li-Po 6000mAh
wired, PD3.0, 65W, QC5, 100% in 42 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Asus ROG Phone 7 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.5 cm² (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | 1500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Cortex-X3 & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0, NTFS support for external storage |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 13 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 5 MP, (macro) Aperture size: f/2.0 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps 720p @480fps gyro-EIS, HDR10+ |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 29mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.7µm |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | PD3.0, 65W, QC5, 100% in 42 min (advertised) wired, 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 173 x 77 x 10.3 mm (6.81 x 3.03 x 0.41 in) |
| Weight | 239g |
| Color Options | Phantom Black, Storm White |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame glass back (Gorilla Glass 3) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 32 34 38 39 40 41 42 43 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 18 20 25 26 28 38 40 41 48 66 77 78 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (Up to 7CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 (side), DisplayPort 1.4; USB Type-C 2.0 (bottom), accessory connector |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | AI2205_C |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!















































