Rumored
Release Date: 20 Apr, 2024
91% SPEC SCORE
$1,675
The vivo X Fold 4 will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 8.2-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Remarkable 6000... Read More
vivo X Fold 4 Key Features
Display
8.2 inches (1916x2160 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Elite SoC
OS
Android 14
OriginOS 4
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 6000mAh
wired, 120W, (Fast charging), 100% in 26 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo X Fold 4 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8.2 inches (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 4:3.55 |
| PPI | 360 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1800 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Elite SoC |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), 1.0µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, (1/1.49") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, (Telephoto), 1.22µm, Dual Pixel PDAF, (1/2.93") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.22µm |
| Tertiary | 50 MP, (Ultrawide), 1.22µm, Dual Pixel PDAF, (114˚") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.22µm |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Dual-LED flash, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 1080p @30fps, FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Secondary | 32 MP |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, FHD |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 120W , (Fast charging), 100% in 26 min (advertised) wired, 50W , 100% in 40 min (advertised) wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OriginOS 4 |
Design
| Dimensions | 161.3 x 143.4 x 6 mm (6.35 x 5.65 x 0.24 in) |
| Weight | 279g |
| Color Options | Black, Blue, Red |
| Water & Dust Resistance | water resistance |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Dual screen fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, Face Unlock |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































































