Rumored
90% SPEC SCORE
$1,362
The vivo X Fold 4 Pro will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.53-inches display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Long-lasting 5800 mAh battery life,... Read More
vivo X Fold 4 Pro Key Features
Display
6.53 inches () Lower than HD
120Hz Refresh rate
Camera
64+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4
OS
Android 15
Origin OS
Ram & Storage
16GB + 512GB
Battery
5800mAh
Flash, 120W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo X Fold 4 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.53 inches (~91.77% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 413 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (3.3 GHz, Single core, Cortex X4 + 3 GHz, Dual core, Cortex A720 + 3.2 GHz, Tri core, Cortex A720 + 2.3 GHz, Dual core, Cortex A520) |
| CPU cores | Octa core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP, AF |
| Secondary | 50 MP |
| Tertiary | 50 MP |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30fps 1080p @60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
| Secondary | 32 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5800mAh |
| Charging | 120W Flash |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Origin OS |
Design
| Sim Card Types | Dual SIM, GSM+GSM, Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | 2600(band 38) 2300(band 40) 2500(band 41) 2100(band 34) 1900(band 39) 3500(band 42) TD-LTE 2100(band 1) FD-LTE |
| 5G bands | 5G N1 N2 N3 N5 N7 N8 N12 N20 N25 N26 N28 FDD N38 N40 N41 N66 N77 N78 TDD SA/NSA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Scanner, Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!








































































