Release Date: 25 Apr, 2025
88% SPEC SCORE
$588
The vivo X200s comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Remarkable 6200 mAh... Read More
vivo X200s Key Features
Display
6.67 inches (1260x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9400+
OS
Android 15
Funtouch 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 6200mAh
Wired, 90W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo X200s Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 5000 nits (peak) |
| HDR | 2160Hz PWM, HDR10+, HDR Vivid |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9400+ |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Immortalis (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Immortalis G925 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.6 |
| Secondary | 50 MP, 70mm (periscope telephoto), PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/2.6 |
| Tertiary | 50 MP, 15mm, 119˚ (ultrawide), 0.64µm, AF, (1/2.76") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, 3D LUT import |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 20mm (ultrawide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6200mAh |
| Charging | 90W Wired, 40W wireless, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Funtouch 15 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 160 x 74.3 x 8 mm (6.30 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 203g |
| Color Options | Gray, Silver, Mint, Purple |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 25 26 28 34 38 39 40 41 42 43 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 18 25 26 28A 34 38 39 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2458A |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!







































































