Release Date: 06 Jun, 2025
88% SPEC SCORE
$449
The Motorola Edge (2025) comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Long-lasting... Read More
Motorola Edge (2025) Key Features
Display
6.7 inches (1220x2712 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+10+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7400 Ultra
OS
Android 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
5200mAh
wired, 68W
Data Updated on: 01 May, 2026
Motorola Edge (2025) Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~92% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 444 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits peak |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7400 Ultra |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 10 MP, 73mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/3.94") Aperture size: f2.0 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 50 MP, 12mm, 122˚ (ultrawide), 0.64µm, PDAF Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.64µm Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 68W wired, 15W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Dimensions | 161.2 x 73.1 x 8 mm (6.35 x 2.88 x 0.31 in) |
| Weight | 181g |
| Color Options | Deep Forest |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 38 39 40 41 42 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 66 70 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























































