Release Date: 08 Apr, 2024
82% SPEC SCORE
$234
The Motorola Edge 50 Pro comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Decent 4500 mAh... Read More
Motorola Edge 50 Pro Key Features
Display
6.7 inches (1220x2712 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+10+13 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4500mAh
wired, 125W, 100% in 18 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Edge 50 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 107.4 cm² (~92% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 446 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 2000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 4x2.4 GHz Cortex-A715 & 3x1.8 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 720 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.55") Aperture size: f/1.4 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 10 MP, 67mm (telephoto), 1.0µm, PDAF Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 13 MP, 120˚, 16mm (ultrawide), 1.12µm, AF Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 21mm (wide), 0.64µm Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 125W, 100% in 18 min (advertised) wired, 50W wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 161.2 x 72.4 x 8.2 mm (6.35 x 2.85 x 0.32 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Luxe Lavender, Black Beauty, Moonlight Pearl, Vanilla Cream |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame acetate (wood-based) back or silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and/or eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 32 38 39 40 41 43 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| SAR | 1.08 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































