88% SPEC SCORE
$147
The Honor Play10 comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.74-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Honor Play10 Key Features
Display
6.74 inches (720x1600 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G81
OS
Android 15
Ram & Storage
3GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Wired, 10W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Honor Play10 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.74 inches, 109.7 cm² (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G81 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 3GB + 64GB, 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, (wide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (Wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W Wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Dimensions | 167.7 x 77.7 x 8.6 mm (6.60 x 3.06 x 0.34 in) |
| Weight | 189g |
| Color Options | Ocean Cyan, Starry Purple, Midnight Black |
| Water & Dust Resistance | Dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 13 26 28 38 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Additional Info
| Models | ELA-LX3 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































