Release Date: 06 Sep, 2024
93% SPEC SCORE
$135
The Honor Play 9T comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.77-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding 6000 mAh... Read More
Honor Play 9T Key Features
Display
6.77 inches (720x1610 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2
OS
Android 14
Magic OS 8
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 6000mAh
wired, 35W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Honor Play 9T Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.77 inches, 110.2 cm² (~86% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 261 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 61 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), AF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (Wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 35W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Magic OS 8 |
Design
| Dimensions | 166.9 x 76.8 x 8.1 mm (6.57 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 197g |
| Color Options | Black, White, Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 5 8 28 41 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity (ultrasound), compass |
Additional Info
| Models | ALT-AN00 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































